• برچسب ها: آردوینو
  • 0.0/5 rating (0 votes)
  • دوشنبه, 06 ارديبهشت 1395

در پایان این آموزش قادر خواهید تا در کوتاه ترین زمان، بین مدل های مختلف آردوینو، مناسب ترین آنها را برای پروژه ی خود انتخاب کنید.

انواع مختلفی از آردوینوها و همچنین میکروکنترلرهای سازگار با آن ها وجود دارد. اما کدامیک برای پروژه ی شما مناسب تر است؟ این راهنما به شما کمک خواهد کرد تا بهترین برد را متناسب با نیازهای پروژه تان و/یا سطح تخصص خود انتخاب نمایید.

اولین تجربه شما با آردوینو است؟

academy 950206 arduino selection guide 02

اگر تازه کار هستید، قسمت "آغاز به کار" در انتخاب یک برد مناسب به شما کمک خواهد کرد و شما را با لوازمی که نیاز دارید تا آردوینو را راه اندازی کنید، آشنا می کند.

می خواهید آردوینو خود را ارتقا دهید؟

academy 950206 arduino selection guide 03

اگر به دنبال آردوینوهایی با حافظه ی بالاتر و پین های بیشتر هستید، مستقیما قسمت "پروژه های بهتر و بزرگتر" را مشاهده کنید.

برای پروژه های جمع و جور!

academy 950206 arduino selection guide 04

اگر پروژه تان را تست کرده و آن را روی بردبورد سوار کرده اید و اکنون این سوال برایتان پیش آمده که چگونه می توانید آن را به شکل خوبی بسته بندی کنید، حتی به گونه ای که قابل حمل و یا قابل جاگذاری در لباس باشد، در این صورت به بخش " ایده های بزرگ در بسته بندی های کوچک " سر بزنید.

با استفاده از اعداد و ارقام

اگر دقیقا اطلاع دارید که به چه چیز احتیاج دارید و فقط میخواهید بدانید که کدام برد آن ها را دارد ، می توانید به صورت دستی نمودار مقایسه آردوینوها را بررسی کنید.

academy 950206 arduino selection guide 06

1- آغاز به کار

academy 950206 arduino selection guide 07

اگر به تازگی کار با آردوینو را آغاز کرده اید، ورودتان را به دنیای میکروکنترلرها و الکترونیک خوش آمد می گوییم. برای بیشتر افرادی که کار با آردوینو را آغاز می کنند، آردوینو Uno به دلایل زیادی یک گزینه بسیار خوب است.

academy 950206 arduino selection guide 08

آردوینو Uno بهترین منابع و بهترین پشتیبانی را در میان آردوینوها داراست؛ البته اگر بهترین منابع و بهترین پشتیبانی را در میان بردهای میکروکنترلر در دنیا نداشته باشد! صدها کتاب، انجمن و وبلاگ پر از اطلاعات مفید در مورد آردوینو و پروژه های آن وجود دارد. تقریبا تمامی این اطلاعات، یا مخصوص به آردوینو Uno است و یا با آن سازگاری کامل دارد.

همپنین Uno در میان آردوینوها سازگارترین مدل آنهاست. تقریبا تمام کتابخانه های موجود آردوینو و شیلدها، سازگاری کامل با آردوینو Uno دارند. از طرفی، Uno تمام کدهایی را که برای نسخه های قبلی آردوینو از قبیل Duemilanove و Diecimila نوشته شده است را اجرا می کند.

2- پروژه های بهتر و بزرگتر

academy 950206 arduino selection guide 03

برای انجام پروژه های بزرگتر با استفاده از آردوینو، به امکانات بیشتری نیاز خواهید داشت. فاکتورهای زیادی برای ارتقای آردوینو وجود دارد : در مقایسه با آردوینو Uno ، آردوینوهای زیادی با تعداد پین های بالاتر، حافظه بیشتر ، قدرت محاسباتی و اتصال بیشتر وجود دارد.
اما در نظر داشته باشید که استفاده از یک پردازنده با قابلیت های بیشتر از Uno Atmega 328P باعث ایجاد مشکلاتی در سازگاری ها خواهد شد. اگرچه تعداد زیادی از این بردها داراری هدرهایی هستند که میتوانند شیلدهای آردوینو استاندارد را بپذیرند، ولی خروجی های این بردها به گونه ای متفاوت است.
SPI، i2c، PWM و Pin Change interrupts بر روی پین های متفاوتی از یک آردوینوی استاندارد قرار دارند. علاوه بر این ها Due در ولتاژ 3.3 ولت کار می کند و کتابخانه های زیادی تاکنون از پردازنده ی Due's ARM پشتیبانی نکرده اند.
بنابراین این آموزش به شما کمک می کند تا پروژه خود تا به سطح های بالاتری ارتقا دهید. اما بدانید که ممکن است با همه ی شیلد ها سازگاری 100% نداشته باشد. برای اطلاعات بیشتر به راهنمای سازگاری با شیلدها مراجعه فرمایید.

پین های بیشتر

academy 950206 arduino selection guide 15

اگر در پروژه ی خود به پین های بیشتری نیاز دارید، آردوینو مگا 40 پین دیجیتال اضافی و 10 پین ورودی آنالوگ بیشتر در اختیار شما قرار می دهد.

academy 950206 arduino selection guide 16 

همچنین آردوینو مگا ADK یک پورت USB اضافی در طراحی خود دارد که برای یکپارچه سازی با دیگر آردوینو ها کاربرد دارد.

academy 950206 arduino selection guide 17

از طرفی آردوینو Due به شما 40 پین دیجیتال اضافی، 6 پین ورودی آنالوگ و 2 پین خروجی آنالوگ خواهد داد.

اتصالات بیشتر

academy 950206 arduino selection guide 18

آردوینو Ethernet ساده ترین راه برای پروژه های IoT است. . این آردوینو با یک کارت SD ارائه می شود.

academy 950206 arduino selection guide 19

با توجه به مطالب فوق می توان گفت آردوینو مگا و Due کلا 4 پورت سریال سخت افزار برای ارتباط موثر با سریال دستگاه های دیگر دارند.

academy 950206 arduino selection guide 20

academy 950206 arduino selection guide 21

آردوینو Due، Leonardo، Micro و Flora همگی دارای یک پورت native USB هستند که میتوانند ماوس، کیبورد و ... را شبیه سازی کند.

آردوینو Due همچنین از CAN bus پشتیبانی می کند به همین دلیل برای کاربردهای مرتبط با وسایل نقلیه محبوبیت دارد.

حافظه بیشتر 

academy 950206 arduino selection guide 17

academy 950206 arduino selection guide 23

هر کدام از آردوینو های مگا 8X Flash و 4X SRAM در اختیار شما قرار می دهد.

یک آردوینو Due در مقایسه با آردوینو UNO دارای 16X Flashو 48X SRAM است.

سرعت بیشتر 

تقریبا تمام آردوینوها بر اساس میکروکنترلرهای 8-bit و دارای سرعت 16MHz هستند. آردوینو مگا دارای حافظه بالاتر و پین های بیشتری است، اما سرعت اجرای کد در آن چندان بالا نیست.

آردوینو Due بر پایه ی پردازنده های ARM 32-bit و دارای سرعت 84MHz است. این آردوینو در بخش سرعت بالاترین رتبه را داراست.

3- ایده های بزرگ در بسته های کوچک

academy 950206 arduino selection guide 24

اگر پروژه ی شما به گونه ای است که اندازه ی برد در آن اهمیت دارد مانند پروژه هایی که فضای محدودی دارند و یا پوشیدنی هستند، باید از برد هایی استفاده کنید که ویژه ی این پروژه ها و پوشیدن هستند.

حفظ کوچکی

academy 950206 arduino selection guide 25

academy 950206 arduino selection guide 21

DC Boardino و USB Boarduino بیشترین سازگاری را با Uno دارند. اندازه آنها تقریبا 1/3 اندازه Uno است اما کاربرد یکسانی با پردازنده Atmega 328P دارند. اسکچ های Uno باید بدون تغییر اجرا شوند . برای کاهش اندازه و حفظ کوچکی ، میتوان از Boarduinos نیز بدون سوکت و هدر استفاده کرد.
اگر یک منبع تغذیه 5 ولت تنظیم شده داشته باشید، حتی نسخه ی DC میتواند با حذف قسمت رگولاتور ولتاژ از روی برد حجم کمتری پیدا کند.
آردوینو Flora هم کوچک و هم نازک است. این آردوینو کاربرد مشابهی با پردازنده Leonardo دارد اما کمتر از نصف فضای آن ها را اشغال می کند.
در میان همه ی آردوینوها، کوچک ترین آنها آردوینو Micro است. این آردوینو تقریبا 2/3 اندازه Boarduino است و از 32U4 استفاده می کند. پروژه های Leonardo شما به راحتی به Flora و Micro پورت می شوند.

به ارتفاع کم نیاز دارید؟!

academy 950206 arduino selection guide 26

academy 950206 arduino selection guide 27

academy 950206 arduino selection guide 28

یک آردوینوی استاندارد با هدرهایش بسیار جاگیر است و اضافه کردن چیزهایی به هدرهایش، آن را حجیم تر نیز خواهد کرد.

آردوینو Leonardo در یک نسخه headerless موجود است و Flora که هیچ هدری ندارد.
DC Boarduino و USB Boarduino هر دو میتوانند بدون سوکت یا هدر برای ساخت پکیج های باریک مورد استفاده قرار گیرند.

با غرور آن را بپوشید!

academy 950206 arduino selection guide 31

academy 950206 arduino selection guide 32

academy 950206 arduino selection guide 33

در حالیکه بسیاری از این پردازنده های کوچک می توانند در پروژه هایی که نیاز به پوشیدن دارند کار کنند؛ آردوینو Flora ویژه پروژه های پوشیدنی طراحی شده است.

علاوه بر نازکی ، این پردازنده ها به صورت گرد طراحی شدند تا لبه های تیز آن به پارچه آسیب نرساند.


جدول مقایسه آردوینو


در جدول زیر ویژگی های اساسی آردوینو های مختلف و سازگاری آن ها با شیلدها مقایسه شده اند.

academy 950206 arduino selection guide 34

 در پردازنده 32U4بین ورودی آنالوگ و پین های I/O دیجیتال مقداری همپوشانی وجود دارد. بنابراین تعداد کل پین های I/O کمتر از مجموع هر دو خواهد بود.

برای مشاهده ی نمودارهای پین خروجی بردهای آردوینو، این سایت را مشاهده کنید.
منبع : سایت adafruit