• برچسب ها: آردوینو | پروژه رباتیک
  • 0.0/5 rating (0 votes)
  • سه شنبه, 25 اسفند 1394

در پایان این آموزش قادر خواهید بود تا با استفاده از سنسور گاز و آردوینو، یک آشکارساز گازی بسازید و نتایج آن را روی صفحه نمایش مشاهده کنید. با ما همراه باشید.

مهمترین قطعه ی استفاده ی شده در این پروژه آردوینو است که بعد از ساخت به راحتی می تواند در پروژه دیگر نیز مورد استفاده ی مجدد قرار گیرد.

 

گام اول: ابزار و قطعات مورد نیاز

آردوینو نانو × 1
سنسور گاز (در اینجا از سنسور گاز MQ-4 استفاده شده است) × 1
کابل USB × 1
مقوا یا کاغذ ضخیم برای بدنه (میتوانید بدنه ی مناسب تری را با استفاده از پرینتر سه بعدی بسازید) × 1

academy 941226 Gas detector indicator USB powered with ardui 02academy 941226 Gas detector indicator USB powered with ardui 03academy 941226 Gas detector indicator USB powered with ardui 04

گام دوم : نصب و راه اندازی قطعات

academy 941226 Gas detector indicator USB powered with ardui 05academy 941226 Gas detector indicator USB powered with ardui 06

در این مرحله، باید قطعات را به یکدیگر متصل کنید و روی بدنه سوار کنید. با استفاده از طرح ارائه شده در گام قبل، یا طرح دلخواه خودتان، یک بدنه برای این آشکارساز بسازید.
همانطور که میبینید در قسمت های مهم بدنه مانند محل قرارگیری سنسور، تکه های کوچکی از مقوا برای محکم تر کردن کار چسب زده شده است؛ از طرفی در قسمت های دیگر (مانند دکمه ریست) تکه های کوچکی از بدنه حذف شده است. اگر بخواهید از دکمه ریست روی آردوینو استفاده کنید، این کار بسیار مهم خواهد بود.
اطمینان حاصل کنید که قطعات آشکارساز و دکمه ها، به خوبی با استفاده از چسب حرارتی محکم سر جای خود قرار گرفته اند و از طرفی قسمت های مهم آن ها با استفاده از چسب پوشانده نشده باشد.

گام سوم : سیم کشی

academy 941226 Gas detector indicator USB powered with ardui 07

بعد از قرار دادن قطعات در جای مناسب، نوبت به سیم کشی پروژه می رسد. با توجه به فایل های ضمیمه شده، سنسور و صفحه نمایش LED را به آردوینو متصل کنید. برای استفاده ی دائمی از این آشکارساز بهتر است اتصالات را لحیم کنید.
سنسور MQ-135 دارای 6 پایه است که به با توجه به شکل زیر به پین های مرتبط وصل می شود. ۲ پایه وسط هر سمت که دقیقا روبروی هم بر روی قطر دایره قرار دارند (پایه های H) ، مربوط به هیتر سنسور هستند که یکی به گراند و دیگری به +۵ ولت متصل می شود. پایه های A به هم و پایه های B نیز به هم متصل می شوند. می توانید ۳ پایه یک سمت از سنسور را به +۵ ولت متصل نمایید . پایه وسط سمت دیگر را به GND و ۲ پایه دیگر را به Vout متصل کنید. برای اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه فرمایید.

academy 941226 Gas detector indicator USB powered with ardui 07.25

برای اتصال صفحه نمایش سون سگمنت از تصویر زیر و این سایت استفاده کنید.

academy 941226 Gas detector indicator USB powered with ardui 08

گام چهارم : آپلود کردن کد

academy 941226 Gas detector indicator USB powered with ardui 09

آردوینو نیاز به برنامه ریزی دارد که انجام آن نسبتا ساده است.
از نرم افزار مورد در سایت آردوینو استفاده کنید. به سایت www.arduino.cc بروید و روی 'download' کلیک کنید. نسخه 0023 را دانلود کرده و سپس باز کنید (نیازی به نصب نیست).
حالا می توانید فایل های شامل کد را باز کرده و آن را روی آردوینو آپلود کنید. فایل باید در فولدری با همان نام قرار داشته باشد.

در واقع وقتی اقدام به باز کردن فایل می کنید، نرم افزار آردوینو این فایل را برای شما تولید می کند .

گام پنجم : تست آشکارساز

academy 941226 Gas detector indicator USB powered with ardui 10

academy 941226 Gas detector indicator USB powered with ardui 11

حالا زمان آن رسیده تا آشکارساز خود را تست کنید.
اگر از حساسیت سنسور راضی نیستید، میتوانید مقدار آستانه را در کد تغییر دهید.
منبع : سایت instructables