• برچسب ها: آردوینو | سنسور
  • 5.0/5 rating 1 vote
  • چهارشنبه, 20 آبان 1394

این آموزش به شما کمک می کند تا با استفاده از آردوینو برای دوچرخه خود یک دزدگیر بسازید تا در صورت ربوده شدن آلارم آن به صدا در آید. با ما همراه شوید.

 

قطعات مورد نیاز:

آردوینو UNO × 1  
شیلد LCD کاراکتری × 1  
سنسور تشخیص حرکت PIR × 1  
سنسور فاصله التراسونیک SRF04 × 1  
سنسور تشخیص جهت Tilt sensor × 1  
باتری 7-9 ولتی × 1  
یک قطعه چوب به اندازه کیف دوچرخه × 1  
دوچرخه × 1  

مراحل انجام کار:

 

 

در مرحله اول باید آردوینو را در درون کیف دوچرخه جای دهیم. برای این منظور از باید آردوینو را بر روی یک قطعه ی مستطیلی چوبی ثابت کنیم.
ابتدا باید سه قسمت از چوب را سوراخ کرده و حفره هایی برای LCD، دکمه ها (کلیدها) و پتانسیومتری که نور صفحه LCD را تنظیم می کند ایجاد نماییم. همچنین می توانیم برای اینکه چوب را در درون کیف دوچرخه کاملا ثابت کنیم از از چهار پایه فلزی استفاده نماییم. یادمان باشد که به اندازه کافی فضل برای سیم ها بگذاریم.

اتصال سنسورها:

 

در این مرحله می خواهیم سه سنسور را به دوچرخه متصل کنیم. اینکه این سنسورها در کجا قرار می گیرند بسیار مهم است.

سنسور PIR

این سنسور را باید در زیر زین دوچرخه قرار دهیم. در تمام دوچرخه ها ساختار زین مشابه بوده و در زیر آن دو میله فلزی قرار دارد. سنسور را می توانید با استفاده از سیم به این دو میله متصل کنید.

سنسور Tilt

این سنسور حرکت دوچرخه را در صورتی که کسی آن را جابجا کند شناسایی می نماید. بسته به اینکه این سنسور در کجا قرار می گیرد تشخیص حرکت می تواند بهبود داده شود. بنابراین بهتر است این سنسور را بر روی فرمان دوچرخه نصب و آن را پنهان نمایید.

سنسور التراسونیک

این سنسور را می توانید در قسمت وسط فرمان دوچرخه بین دسته های آن متصل نمایید.

سیم بندی و اتصالات:


اگر سیم بندی و اتصالات را مطابق با عکس فوق انجام دهید سیستم دزدگیر با کد نوشته شده در این پروژه عمل خواهد کرد. در صورتی که سیم بندی تغییر داده شود، متناسب با آن می بایست کد را نیز تغییر دهید.

برنامه نویسی:

پس از اینکه اتصالات را مطابق قسمت قبل انجام دادید نوبت به برنامه نویسی آردوینو خواهد رسید. بنابراین آردوینو را به لپ تاپ خود متصل کرده و برنامه زیر را بر روی آن بریزید.


سیستم دزدگیر شما آماده است.

نوشته شده توسط