• برچسب ها: رسپبری پای
 • 0.0/5 rating (0 votes)
 • چهارشنبه, 02 تیر 1395

در قسمت اول آموزش رسپبری پای، نحوه ی نصب سیستم عامل روی کارت SD نشان داده شد. در این قسمت تنظیمات اولیه رسپبری پای آموزش داده شده است.

بعد از نصب سیستم عامل (Raspbian ) روی کارت SD ، رسپبری پای باید به موس، صفحه کلید و صفحه نمایش متصل شود تا برای راه اندازی اولیه آماده شود. برای این سیستم عامل خاص به اتصال به اینترنت نیازی نیست.
بعد از روشن کردن رسپبری پای LED قرمز رنگ آن نیز روشن شده و می درخشد. در این مرحله LED آبی رنگ چشمک می زند که به معنی بارگذاری سیستم عامل و چک کردن تمامی درایورها توسط رسپبری پای است.
در این لحظه می توانید اطلاعات را مانند تصویر زیر، روی صفحه نمایش ببینید.
academy 950405 raspberry pi configuration 02
همان گونه که گفته شد، رسپبری پای به صورت خودکار تمامی درایورها را بارگذاری می کند. شما باید تا زمانی که همه ی درایورها بررسی می شوند صبر کنید و در صورت خطا رسپبری پای را خاموش کرده و مجددا روشن کنید. در صورتی که هنوز در بارگذاری درایورها مشکلی وجود دارد باید با استفاده از آموزش مرحله ی اول نصب سیستم عامل بر روی کارت SD را بررسی کنید.اگر همه چیز موفقیت آمیز بود به شما اجازه ورود به رسپبری پای داده خواهد شد. نام کاربری و رمز عبور به صورت پیش فرض به ترتیب "Pi" و "raspberry" می باشند.


USER: pi
< Press enter>
PASSWORD: raspberry
< Press enter>
 

بعد از ورود به حالت CLI (Command Line) رسپبری پای وارد می شوید. برای ورود به دسکتاپ رسپبری پای باید دستور زیر را تایپ کنید:


startx
< Press enter>
 

تنظیمات BIOS:

حالا وارد صفحه نمایش رسپبری پای شده اید و برای برنامه نویسی آماده اید. قبل از برنامه نویسی :
باید تنظیمات BIOS رسپبری پای را پیکربندی کنید.
باید کیبوردی را که انتخاب کرده اید، پیکربندی کنید.
اگر در ابتدا این دو کار را انجام ندهید، در حین برنامه نویسی و کار با رسپبری پای با خطاهای زیادی مواجه می شوید.
برای پیکربندی تنظیمات BIOS رسپبری پای ، "LX TERMINA" را باز کنید و وارد آن شوید:


sudo raspi-config
< Press enter>
 

برای مشاهده ی چگونگی انجام این کار ویدیو زیر را ببینید.

گزینه های BIOS در تصویر زیر قابل مشاهده است.
academy 950405 raspberry pi configuration 03
در اینجا در مورد هر یک از گزینه ها توضیح کوتاهی آورده شده است.

 1. گسترش فایل سیستم: پس از اولین ورود، قسمتی از حافظه ی کارت SD از دست می رود که توسط رسپبری پای اشغال نشده است. شما باید برای دریافت فایل ها، منظم کردن آنها و نمایش حافظه ی باقی مانده کارت SD این گزینه را انتخاب کنید. زمانی که این گزینه را انتخاب کنید، رسپبری پای ریبوت (REBOOT) می شود تا همه چیز را منظم کند. اگر فایل های سیستمی را گسترش ندهید قادر نخواهید بود تا از باقی مانده کارت حافظه SD استفاده کنید.
 2.  تغییر رمز عبور : با استفاده از این گزینه می توانید در صورت تمایل، نام کاربری و رمز عبور رسپبری پای را به صورت دلخواه تغییر دهید.
 3. بوت به دسکتاپ : همان طور که مشاهده کردید در اولین شروع به حالت CLI وارد شدید. با استفاده از این گزینه می توانید با هر شروعی مستقیما به محیط دسکتاپ رسپبری پای وارد شوید.
 4. گزینه های بین المللی کردن: این گزینه برای انتخاب زبان است که به صورت پیش فرض روی انگلیسی تنظیم شده است. اگر قصد تغییر زبان و تاریخ را ندارید، از این گزینه صرف نظر کنید. البته امکان اشتباه بودن تاریخ وجود دارد که در تنظیمات بعدی می توان آن را پیکربندی کرد.
 5. فعال کردن دوربین : اگر قصد استفاده از یک ماژول دوربین را دارید، این گزینه را پیکربندی کنید. این گزینه CAM را روشن خواهد کرد، پس اگر دوربین ندارید از فعال کردن ان صرف نظر کنید. به خاطر داشته باشید که ماژول دوربین برق می کشد draws power، بنابراین هنگامی که آن را فعال می کنید ماژول به صورت مدارم در حال استفاده از برق است.
 6.  اضافه کردن به Rastack : این گزینه برای اتصال رسپبری پای آنلاین شماست. آن را رها کنید.
 7. Over Clock : این گزینه برای افزایش سرعت و همچنین مصرف توان رسپبری پای است. اگر تمهیدات لازم برای خنک کردن برد نیاندیشید این کار ممکن است به برد شما آسیب برساند. برای برنامه ریزی پایه ای رسپبری پای احتیاجی به over click کردن نیست. بنابراین آن را در حالت 900 مگاهرتز رها کنید.
 8. گزینه های پیشرفته : این گزینه ها برای پیکربندی دستگاه های BOARD مانند صدا، I2C و ... مورد استفاده قرار میگیرند. در این قسمت گزینه های زیادی وجود دارد که مهمترین آن ها "AUDIO" است. رسپبری پای می تواند خروجی صدا را با استفاده از جک HEADPHONE (روی برد رسپبری پای) یا پورت HDMI ارائه کند. خروجی مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر این گزینه را پیکربندی نکنید این خروجی به صورت پیش فرض روی "AUDIO" خواهد بود. گزینه های دیگر در حال حاضر اهمیت چندانی ندارند.

گزینه های پیشرفته در ویدیو زیر نشان داده شده است.

با استفاده از موارد ذکر شده میتوانید تنظیمات BIOS را انجام دهید.


پیکربندی صفحه کلید


در سراسر دنیا از کیبورد های متفاوتی استفاده می شود که اکثر کلیدها با کیبوردها مطابقت دارد اما تعداد کمی از کلیدها تطابق ندارند. این مساله باعث بروز مشکلاتی در برنامه نویسی می شود چون کلیدهای خاص نقش مهمی را در برنامه نویسی PYTHON و LINUX ایفا می کنند. بنابراین باید رسپبری پای را برای کیبوردی که قصد استفاده از آن را دارید پیکربندی کنید.
برای پیکربندی کیبورد از گزینه ی "Keyboard Layout" استفاده کنید.
academy 950405 raspberry pi configuration 04
ویدیو زیر نحوه ی پیکربندی کیبورد را با جزئیات نشان می دهد.

 

خطاها:

 

گاهی اوقات در لبه های صفحه نمایش خطوط سفیدی مشاهده میکنید که میتوانید با استفاده از راست کلیک موس آنها را انتخاب کرده و سپس با استفاده از چپ کلیک موس آنها را پاک کنید.
ویدیو زیر نحوه ی راه اندازی و تنظیمات رسپبری پای را نشان می دهد.

منبع : circuitdigest