• برچسب ها: رسپبری پای | پروژه رباتیک
  • 0.0/5 rating (0 votes)
  • سه شنبه, 14 ارديبهشت 1395

در پایان این آموزش قادر خواهید بود تا با استفاده از NOOBS رسپبری پای خود را تنظیم و راه اندازی کنید.

NOOBS یک Disk Image است که فقط میتواند روی یک کارت SD جدید کپی شود. سپس شما کارت SD را در داخل رسپبری پای قرار می دهید تا بقیه چیزهایی را که نیاز دارد دانلود کند.

academy 940214 setting up raspberry pi with noobs 02

گام اول : قطعات مورد نیاز

 

برد رسپبری پای 3 Raspberry Pi 3 model B × 1  
کارت حافظه میکرو اس دی × 1  

 

academy 940214 setting up raspberry pi with noobs 03

 

برای شروع کار با NooBs به یک کارت SD نیاز دارید. ظرفیت این کارت برای استفاده از NooBs Lite باید حداقل 4 گیگابایت وبرای NooBs حداقل 8 گیگابایت باشد. همچنین به یک کامپیوتر host برای دانلود و کپی کردن فایل ها نیاز دارید. سیستم عامل این کامپیوتر می تواند ویندوز، مک یا لینوکس باشد.

گام دوم : دانلود NOOBS

فایل آرشیو NOOBS را از اینجا دانلود کنید و گزینه ی "Offline and Network" را انتخاب نمایید.
فایل را از حالت فشرده خارج کنید و دقت کنید فایل ها در کدام فولدر از سیستم شما اکسترکت می شوند.

 

academy 940214 setting up raspberry pi with noobs 04

 

توجه : NooBs lite با سرعت بالاتری نصب می شود و از 4 گیگابایت فضای کارت حافظه استفاده می کند، اما به یک کابل اترنت برای اتصال به رسپبری پای نیاز دارد. اگر کارت حافظه ی 4 گیگابایتی دارید، NooBs lite را دانلود کنید.

گام سوم : کپی کردن NOOBS روی کارت SD

آرشیو در فولدری به نام _NOOBS_v1_3_1_ یا مشابه آن اکسترکت شده است. خود این فولدر نباید روی کارت SD کپی شود بلکه فولدرهای داخل آن روی کارت SD کپی می شوند.

کارت SD شما باید یا نو و یا فرمت شده باشد. اگر کارت SD شما نو است که برای انجام کار آماده است. اما اگر از یک کارت SD دست دوم استفاده می کنید، آن را با استفاده از نرم افزار فرمت SD فرمت کنید تا به بیشترین فضای موجود دسترسی پیدا کنید.

فایل های دانلود شده و اکسترکت شده فولدر NOOBS را در کارت SD کپی کنید. این بدین ترتیب یک کارت SD را به وجود می آوردخواهید داشت که توانایی بوت کردن رسپبری پای را دارد.

 

academy 940214 setting up raspberry pi with noobs 05

 

وقتی که کارت SD را در کامپیوتر خود باز می کنید، باید مستقیما  چیزی شبیه به تصویر زیر ببینید. آنها نباید در یک فولدر باشد.

 

academy 940214 setting up raspberry pi with noobs 06

 گام چهارم: بوت کردن رسپبری پای

کارت SD که محتوی فایل های اکسترکت شده ی NOOBS است، در رسپبری پای قرار دهید. سپس با استفاده از پورت NTSC/PA یا HDMI رسپبری پای را به یک تلویزیون یا یک صفحه نمایش دارای HDMI متصل و روشن کنید.
وقتی که رسپبری پای بوت شد، پنجره ای شبیه به تصویر زیر خواهید دید. از این صفحه میتوانید نسخه ای که میخواهید نصب کنید را انتخاب نمایید. به صورت پیش فرض Raspbian انتخاب شده است که بهترین گزینه برای شروع است.

 

academy 940214 setting up raspberry pi with noobs 07

 

سپس یک پیام هشدار دریافت می کنید که اطلاعات و فایل های جدید روی کارت SD شما رایت می شوند. (که البته ایرادی هم ندارد!) .بعد از آن نسخه انتخاب شده شما روی کارت SD نصب می شود. همزمان می توانید روند پیشرفت سیستم عامل و اطلاعات مفیدی راجع به آن را در پنجره باز شده ببینید


academy 940214 setting up raspberry pi with noobs 08

 

زمانی که کپی کردن فایل کامل شد، پیام " Image applied successfully "را میبینید. وقتی که روی RETURN کلیک کنید، رسپبری پای ریبوت می شود.
اگر Raspbian و یا برخی از توزیع های دیگر را انتخاب کرده باشید، ابزار Raspi-Config به صورت خودکار اجرا می شود و شما میتوانید سیستم عامل جدید خود را پیکربندی کنید. برای اطلاعات بیشتر این آموزش را ببینید.


academy 940214 setting up raspberry pi with noobs 09
همچنین مشاهده کنید:


برای نصب صحیح NOOBS روی کارت SD ، کارت باید به صورت FAT فرمت شده باشد. اکثر کارت های SD در هنگام فروش بصورت FAT فرمت شده اند.
برای فرمت کارت SD میتوانید از ابزار فرمت سیستم عامل خودتان و یا نرم افزار SD Association's Formatting Tool که از اینجا قابل دانلود است ، استفاده کنید.
اطلاعات بیشتر در مورد NOOBS را میتوانید در اینجا ببینید.
منبع : سایت adafruit

افزودن نظر