انجمن تخصصی رباتیک و الکترونیک

  1. ehsan
  2. سنسورها
  3. شنبه, 28 ژانویه 2017
  4.  اشتراک از طریق ایمیل
سلام
برای تشخیص حرکت انسان از چه سنسورهایی میشه استفاده کرد؟ میشه دربارشون توضیح بدین؟
noroozi پاسخ پذیرفته شده
سلام وقت بخیر

سنسور های مختلفی برای این موضوع وجود دارن که من اینجا به 5 نمونه اشاره میکنم، برای کسب اطلاعات بیشتر میتونید به دیتاشیت های اون ها مراجعه کنید:
سنسورهای تشخیص حرکتی ک دراینجا درمورد اونها صحبت میشه بر اساس دو فناوری کار میکنند: مادون قرمز و اثر دوپلر
سنسور های مادون قرمز بر اساس گرما و میزان امواج مادون قرمز تشخیص میدهند و سنسورهای دوپلر با ارسال و دریافت امواج و میزان اختلاف آنها تشخیص حرکت میدهند.

سنسور hc-sr501 :
سنسور PIR (passive infra-red) بر اساس مادون قرمز ناشی از گرمای محیط کار میکند. بسیار سریع کالیبره میشود و کارکرد آسانی دارد. توسط دو پتانسیومتر موجود برروی برد راه انداز سنسور میتوان میزان حساسیت و زمان تاخیر پس از تشخیص را تغییر داد. بازه ی تشخیصی 3 تا 7 متری و زاویه ی موثر 120 درجه ای از ویژگی های این سنسور است.
HC-SR501 در کافه ربات
دیتاشیت سنسور

سنسور hc-sr505 :
این سنسور مشابه سنسور hc-501 میباشد و یک سنسور PIR میباش. ولی تفاوت آن در بازه ی تشخیصی کمتر است( فاصله تا 3 متر و زاویه تا 100 درجه). از مزایای این سنسور قابلیت استفاده از باتریست.

EL-55:
عملکرد این سنسور بر پایه ی مادون قرمز است ولی بعلت کنترل شدن این سنسور توسط یک میکروپردازنده ی دیجیتالی عملکرد دقیق تری به نسبت سنسور های مادون قمز معمولی داراست. فاصله تشخیصی افقی 8 تا 10 مترو افقی 3 متر را داراست.
EL-55 در کافه ربات

HW-M10:
این سنسور بر اساس سنجش خودکار دوپلر کار میکند. حساسیت بالایی دارد. آنتن این سنسور به صورت مسطح و با فرکانس 10.525 گیگاهرتز از خود اکو ساطع و دریافت میکند. تشخیص حرکت از پشت سطوح شیشه ای، پلاستیکی و سوحی بجز سطوح فلزی و دیوارهای بتنی را میتواند انجام دهد.
HW-M10 در کافه ربات

HB-100:
سنسور تشخیص حرکت و سرعت میباشد. این سنسور بنا به تکنولوژی دوپلر با تشخیص حرکت از اختلاف اکوی ارسالی و دریافتی، علاوه بر حرکت، میتواند سرعت را نیز تشخیص دهد.محدوه ی تشخیص این سنسور 20 متر میباشد.
HB-100 در کافه ربات
کامنت ها
هنوز کامنتی ارسال نشده است
افزودن کامنت
  • صفحه :
  • 1


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است.
شما نیز اجازه ارسال پاسخ را ندارید