3 گام برای استفاده از ماژول RFID RC522 با آردوینو

مقدمه

در این آموزش با تکنولوژی RFID آشنا می‌شویم و چگونگی کار با ماژولRFID RC522  را می‌آموزیم. در ابتدا به معرفی  RFID و نحوه عملکرد آن می‌پردازیم. سپس نحوه راه اندازی و کار با ماژول آن را خواهیم دید. در نهایت نیز چند مثال کاربری را ارائه خواهیم داد.

آنچه در این آموزش یاد میگیرید

  • RFID چیست و چگونه کار می‌کند
  • آشنایی با ماژول RFID RC522
  • خواندن اطلاعات روی تگ‌ها
  • نوشتن اطلاعات روی تگ‌ها

RFID چیست؟

سامانه شناسایی با امواج رادیویی (Radio Frequency Identification) یا به اختصار RFID یک سامانه انتقال داده بی سیم بین یک تگ و یک دستگاه خواننده‌ی آن است. حتما با  کاربرد این سامانه در فروشگاه‌ها مواجه شده‌اید؛ در این موارد معمولا یک تگ RFID نازک که شامل یک مدار الکتریکی است به صورت برچسب به هر کالا متصل است. زمانی که این تگ در معرض میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط دستگاه بارکدخوان قرار می‌گیرد، فعال می‌شود و اقدام به ارسال داده از طریق پالس‌های رادیویی می‌کند. سپس با توجه به امواجی که از خود ساطع می‌کند شناسایی شده و از سیستم خارج می‌شود.

ماژول‌هایRFID مانند RC522 به منظور خواندن و نوشتن کارت‌ها یا تگ‌های RFID مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ماژول در محدوده فرکانسی 13.56Mhz کار کرده و علاوه بر خواندن اطلاعات می‌تواند اطلاعات جدیدی را بر روی حافظه‌ی کارت ذخیره نماید. برخی از ویژگی‌های این ماژول عبات است از:

  • ارتباط با میکروکنترلر از طریق پروتکل SPI و I2C و سریال
  • سرعت انتقال اطلاعات تا 10Mbit/s
  • ولتاژ کاری 3.3 ولت
  • ابعاد بسیار کوچک 4 در 6 سانتی متر

نحوه استفاده از ماژول RC522 با آردوینو

قطعات مورد نیاز

برد آردوینو Uno × 1
ماژول RFID RC522 × 1
سیم جامپر نری به نری × 1

نرم افزارهای مورد نیاز

Arduino IDE

خواندن اطلاعات تگ های RFID

در این مثال می‌خواهیم با استفاده از آردوینو اطلاعات روی تگ RFID را بخوانیم. برای اینکار از ارتباط SPI استفاده می‌کنیم. اطلاعات خوانده شده از تگ بافر شده و در پنجره ی Serial Monitor نمایش داده می‌شود. نحوه اتصال ماژول به آردوینو در شکل زیر آمده و کد‌های مربوطه را در ادامه می‌بینیم.

سیم بندی

کد

شناسایی تگ های RFID

می‌توان با اضافه کردن قطعه کد زیر به تابع dump_byte_array  بارکد مشخصی را تعیین کرد و آن را به عنوان داده معیار به آردینو معرفی کرد (در خط اول جایگزین dentified tag شود). با اتصال دو LED سبز و قرمز به پین‌های 7 و 8 مدار ، در صورتی که تگ با داده مورد نظر مقایل ماژول قرار گیرد، LED سبز روشن شده که نشان می‌دهد بارکد تگ مورد نظر مورد تایید است. و اگر LED قرمز روشن شود به این معناست که بارکد شناخته شده نیست.

با گسترش دادن این قطعه کد ساده می‌توان از آن در پروژه‌های پیچیده تر مانند قفل الکترونیک (قفل در RFID) استفاده کرد.

سیم بندی

کد

نوشتن اطلاعات روی تگ های RFID

کد

دانلود کتابخانه MFRC522:

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *