قیمت های پلکانی:
 • +10 4 % ‎920,900 تومان
 • +25 6 % ‎900,900 تومان
 • +50 8 % ‎880,900 تومان
 • +100 10 % ‎860,900 تومان
 • +300 12 % ‎840,900 تومان
گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا جزئیات
موجودی: 68 عدد
کد انبار
ARD-01-032
ارسال با پست پیشتاز اگر تا دیگر خرید کنید. رایگان برای ۱+ میلیون تومان
با پیک فوری اگر تا دیگر خرید کنید. ویژه تهران
سایر روش ها
‎960,960 تومان

نقد و بررسی تخصصی

پلتفرم‌های منبع باز مانند آردوینو با حمایت از مردم برای ایجاد محصولات جدید و نوآورانه به آنها خدمت کرده است. و از این رو، با تغییر تکنولوژی، آردوینو همیشه ویژگی‌های جالب جدیدی را ارائه می‌کند تا خلاقیت شما را برانگیزد! به عنوان مثال می‌توان ظهور برد آردوینو Mega را مشاهده کرد.

این برد توسعه مبتنی بر میکروکنترلر Atmega2560 که معمولاً Arduino Mega 2560 نامیده می‌شود با پلتفرم خود که بسیار ساده و آسان برای استفاده است صنعت اتوماسیون را انرژی بخشیده است و همچنین دارای ویژگی‌های بسیار جالبی است. در ادامه تمام این ویژگی‌های جالب را یک به یک بررسی می‌کنیم.

آردوینو مگا

خرید برد آردوینو Mega برای چه افرادی و چه پروژه هایی مناسب است؟

برد آردوینو مگا Arduino Mega بدون شک بیشترین تعداد ورودی را در بین تمام بردهای آردوینو به شما می‌دهد. برد آردوینو Mega دارای 54 ورودی/خروجی دیجیتال است که 15 عدد از آنها می‌توانند سیگنال PWM تولید کنند. علاوه بر پایه‌های دیجیتال، دارای 16 پایه ورودی آنالوگ است. در نتیجه اگر در پروژه خود نیاز به پایه‌های زیادی دارید، خرید برد آردوینو Mega احتمالا بهترین انتخاب شماست. یکی دیگر از ویژگی‌های مهمی که برد آردوینو مگا Arduino Mega را بسیار قدرتمند می‌کند، 4 پورت سریال سخت‌افزاری تعبیه شده است. بنابراین با صرف 1.5 برابر فضای بیشتر و کمی پول بیشتر، با خرید برد آردوینو Mega عملا 4 برد آردوینو Uno خواهید داشت.

علاوه بر بالا، تمامی کتابخانه‌ها و منابع آماده‌ای که برای برد آردوینو Uno نوشته شده است، قابل استفاده برای برد آردوینو Mega نیز هست. در نتیجه می‌توانید از طیف وسیعی از آموزش‌هایی که در رابطه بالا با نحوه اتصال و کار کردن انواع ماژول‌ها مانند ماژول‌های دما، رطوبت، فشار، تشخیص فاصله، انواع نمایشگرهای OLED و TFT با برد آردوینو Uno وجود دارد، برای پروژه خود با آردوینو Mega نیز استفاده کنید. همچنین شیلدهای مختلف که مخصوص برد آردوینو Uno ساخته شده‌اند امکان استفاده با برد آردوینو Mega را نیز دارند.

آردوینو مگا

برای چه پروژه هایی نباید از برد آردوینو مگا Arduino Mega استفاده کنم؟

علاوه بر مزایای بسیار، برد آردوینو مگا Arduino Mega دارای کاستی‌هایی نیز هست که باعث می‌شود این برد برای استفاده در برخی پروژه‌ها مناسب نباشد. برای نمونه، در صورت نیاز به استفاده از وای‌فای یا بلوتوث در پروژه‌تان، این نیاز توسط برد آردینو Mega پاسخ داده نمی‌شود. در نتیجه برای داشتن این امکانات نیازمند تغییر برد و یا اضافه کردن ماژول‌های همچون انواع ماژول‌های بلوتوث مانند HC05 به پروژه خود هستید.

علاوه بر نداشتن امکانات بلوتوث و وای‌فای، برد آردوینو Mega مشابه دیگر بردهای آردوینو مبتنی بر میکروکنترلرهای AVR توان پردازشی بالایی ندارد. در واقع نهایت فرکانس کاری این بردها 20مگاهرتز است.

در این پروژه‌ها، یکی از بهترین گزینه‌ها برای جایگزینی برد آردوینو می‌تواند خرید انواع بردهای ESP32 و ESP8266 باشند. سری بردهای ESP8266 دارای وای‌فای و سری بردهای ESP32 هم دارای وای‌فای و هم بلوتوث هستند. همچنین توان پردازشی بسیار بالاتری دارند.

پایه های برد آردوینو مگا

برد آردوینو مگا Arduino Mega در مجموع دارای 70 پایه ورودی/خروجی است که در ادامه جزییات آن‌ها بیان می‌شود.

پایه های آردوینو مگا Arduino Mega Pinout

پایه‌های ورودی/خروجی دیجیتال

54 پایه از مجموع 70 پایه ورودی/خروجی برد آردوینو Mega، پایه‌های ورودی/خروجی دیجیتال آن هستند. در واقع با برنامه‌نویسی این برد، می‌توانید این پایه‌ها را به عنوان ورودی و یا خروجی قرار داده مقادیر دیجیتال HIGH و LOW را در حالت ورودی مقادیر از آن‌ها خوانده و در حالت خروجی در آن‌ها بنویسید. این پایه‌ها به ترتیب به نام پایه‌های 0 تا 53 شناخته می‌شوند.

پایه‌های ورودی آنالوگ

16 پایه دیگر از مجموع 70 پایه ورودی/خروجی برد آردوینو Mega، پایه‌های ورودی آنالوگ هستند. به کمک این پایه‌ها می‌توانید ولتاژهای آنالوگ را به عنوان ورودی بخوانید. این پایه‌ها 10 بیت بوده و در نتیجه توانایی خواندن ولتاژهای ورودی تا دقت 4.88mV (5V/1024=4.88mV) را دارند.

این پایه‌ها همچنین می‌توانند همانند پایه‌های ورودی خروجی دیجیتال، برای خواندن و نوشتن مقادیر دیجیتال نیز استفاده شوند.

پایه‌های PWM

15 پایه از مجموع 54 پایه ورودی/خروجی دیجیتال، پایه‌های PWM هستند. به کمک این پایه‌ها، می‌توانید مقادیر آنالوگ در خروجی پایه‌ها بنویسید. این پایه‌ها 8 بیت بوده و در نتیجه می‌توان ولتاژ آنالوگ با دقت 19.5mV (5V/256=19.5mV) را در خروجی آن‌ها ایجاد کرد.

پایه های آردوینو مگا Arduino Mega Pinout

پایه‌های GND، 5V و 3.3V

برد آردوینو مگا Arduino Mega ، در مجموع دارای 5 پایه GND، 3 پایه 5V و 1 پایه 3.3V است که از آن‌ها می‌توانید برای پروژه‌های خود استفاده کنید.

پایه های آردوینو مگا Arduino Mega Pinout

همانطور که اشاره شد، برد آردوینو مگا دارای تعداد بسیار زیادی پایه است. با این حال، اگر در پروژه خود نیاز به استفاده از تعداد پایه‌های زیادی ندارید، استفاده از برد آردوینو مگا به نوعی هدر دادن منابع محسوب می‌شود. در این صورت می‌توانید، بسته به تعداد پایه‌های مورد نیاز، از بردهایی مانند آردوینو Uno، آردوینو پرو مینی، لیلی‌پد و ... استفاده کنید.

پروتکل‌های ارتباطی آردوینو مگا

برد آردوینو Mega از انواع پروتکل‌های ارتباطی مانند I2C، SPI و UART پشتیبانی می‌کند. پروتکل‌های ارتباطی بیان شده برای این برد، به صورت جزئی‌تر به شرح زیر است:

یک جفت پایه برای پروتکل ارتباطی I2C: پایه‌های 20 و 21، به ترتیب به عنوان SDA و SCL
چهار پایه برای پروتکل ارتباطی SPI: پایه‌های 50، 51، 52 و 53، به ترتیب به عنوان MISO، MOSI، SCK و SS
چهار جفت پایه برای برای پروتکل ارتباطی UART (سریال):

 • پایه‌های 0 و 1، به ترتیب به عنوان RX0 و TX0.
 • پایه‌های 19 و 18، به ترتیب به عنوان RX1 و TX1.
 • پایه‌های 17 و 16، به ترتیب به عنوان RX2 و TX2
 • پایه‌های 15 و 14، به ترتیب به عنوان RX3 و TX3.

علاوه بر این چهار جفت پایه، می‌توانید هر 2 پایه دیگر از بین پایه‌های دیجیتال و آنالوگ برد را به عنوان SoftwareSerial در کد خود تعریف کنید.

پایه های ارتباطی آردوینو مگا Arduino Mega

در تصویر بالا، پایه‌های مربوطه به پروتکل‌های ارتباطی برد آردوینو مگا Arduino Mega آورده شده‌اند. بر خلاف پروتکل ارتباطی سریال، امکان تعریف پایه‌های دیگر برد آردوینو Mega به عنوان SPI و یا I2C وجود ندارد. در صورتی که نیاز به پایه‌های بیشتر برای پروتکل‌های SPI و I2C دارید، می‌توانید از سری بردهای توسعه ESP32 و ESP8266 استفاده کنید. امکان برنامه‌ریزی پایه‌های این دو سری بردهای توسعه به عنوان SPI و هم I2C وجود دارد.

حافظه آردوینو مگا

برد آردوینو مگا Arduino Mega، در مجموع دارای 3 نوع حافظه مختلف است که در زیر به هر کدام از آن‌ها و کاربردشان اشاره می‌شود.

حافظه Flash (Flash Memory):
برد آردوینو Mega دارای 256 کیلوبایت حافظه Flash است.

SRAM:
برد آردوینو Mega دارای یک حافظه SRAM به حجم 8 کیلوبایت است.

EEPROM:
حافظه EEPROM موجود روی برد آردوینو Mega دارای حجم 4 کیلوبایت است. این حافظه دارای تعداد نوشتن/پاک کردن‌های (write/erase cycle) محدود به تعداد 100000 سیکل است. در نتیجه باید مراقب اینکه به چه تعداد از این حافظه استفاده می‌کنید، باشید.

سرعت پردازش آردوینو مگا

سرعت کلاک (Clock Speed) برد آردوینو مگا Arduino Mega، 16مگاهرتز است. این سرعت کلاک همان سرعت پردازش برد محسوب می‌شود. سرعت پردازش 16مگاهرتز به معنای آن است که برد آردوینو Mega توانایی اجرای 16000 دستور در هر ثانیه را دارد. در صورتی در پروژه خود نیاز به سرعت پردازش بالاتر دارید، می‌توانید از سری بردهای آردوینو Due، بردهای توسعه مبتنی بر STM32، ESP8266 و ESP32 استفاده کنید. سرعت پردازش در این بردها می‎تواند به ترتیب تا 128مگاهرتز، 80مگاهرتز و 240مگاهرتز برای بردهای STM32، ESP8266 و ESP32 برسد. (البته در نظر داشته باشید که این مقادیر تقریبی است و سرعت در بردهای گوناگون یک سری یکسان می‌تواند متفاوت باشد.)

اندازه آردوینو مگا

برد آردوینو مگا در ابعاد 101.52mm * 53.3mm و وزن حدود 37 گرم عرضه می‌شود. در صورتی که در پروژه خود نیاز به بردی با اندازه خیلی کوچک دارید، می‌توانید بردهای آردوینو نانو، آردوینو پرو میکرو ، آردوینو پرو مینی و آردوینو لیلی‌پد را بررسی کنید.

تغذیه آردوینو مگا

برای تغذیه این برد سه راه وجود دارد.

 • از طریق کابل ارتباط USB
 • از طریق جک آداپتور: ولتاژ ورودی بین 7-12 ولت
 • از طریق پایه vin: ولتاژ ورودی بین 7-12 ولت

تغذیه آردوینو مگا Arduino Mega

تراشه درایور آردوینو مگا

تراشه درایور در بردهای توسعه در واقع یک قطعه USB-TTL است که به عنوان رابط بین میکروکنترلر و کامپیوتر عمل می‌کند. در حالت کلی، نوع این قطعه در عملکرد برد تاثیری ندارد.

در برد آردوینو مگا Arduino Mega، از یک میکروکنترلر Atmega16U2 یا Atmega8U2 به عنوان USB-TTL استفاده می‌شود.

تغذیه آردوینو مگا Arduino Mega

مقایسه با سایر بردهای هم رده

برد آردوینو مگا Arduino Mega CH340G بیشترین شباهت را به برد آردوینو مگا دارند. در واقع برد آردوینو مگا Arduino Mega CH340G کاملا مشابه با برد آردوینو Mega است و همانطور که در بخش قبل توصیف شد، نوع درایور موجود در یک برد، تاثیری در عملکرد آن ندارد.

برد آردوینو Due نیز شباهت بسیاری از نظر تعداد پایه و اندازه به برد آردوینو مگا دارد و تنها میکروکنترلر استفاده شده روی آن از نوع STM (میکروکنترلر Atmel SAM3X8E ARM) بوده و از این نظر قدرت پردازشی بسیار بالاتری را نسبت به برد آردوینو مگا دارد.

چطور از برد آردوینو مگا Arduino Mega استفاده کنم؟

برد آردوینو Mega یک برد توسعه مبتنی بر میکروکنترلر ATmega2560 است. این برد شامل همه قطعات مورد نیاز برای پشتیبانی از میکروکنترلر است. در نتیجه برای شروع به کار با این برد می‌توانید به سادگی آن را با کابل USB به کامپیوتر متصل کنید یا با یک آداپتور AC-DC و یا باتری آن را روشن کنید. برای برنامه‌نویسی این برد به نرم‌افزار آردوینو IDE نیاز دارید که در ادامه بررسی می‌گردد.

برای شروع به کار با برد آردوینو Mega، در ابتدا لازم است که نرم‌افزار آردوینو IDE را بر روی سیستم خود نصب کنید. برا این کار می‌توانید از این آموزش گام‌به‌گام استفاده کنید.

ویژگی های فنی آردوینو مگا Mega-2560:

 • میکروکنترلر: ATmega2560
 • ولتاژ عملیاتی: 5 ولت DC
 • ولتاژ ورودی (پیشنهادی):7-12 ولت DC
 • ولتاژ ورودی (محدوده): 6-20 ولت DC
 • پین های دیجیتال ورودی/خروجی: 54 عدد، که از 15پایه ی آن میتوان به عنوان خروجی PWM استفادهکرد.
 • پین های آنالوگ ورودی: 16
 • جریان DC مجاز هر پین ورودی/خروجی: 40 میلی آمپر
 • جریان DC مجاز برای پین 3.3 ولتی : 50 میلی آمپر
 • حافظه فلش: 256 کیلوبایت می‌باشد که 8 کیلوبایت از آن توسط BootLoader استفاده می شود.
 • مقدار SRAM برابرست با : 8 کیلوبایت
 • مقدار EEPROM برابرست با : 4 کیلوبایت
 • Clock Speed برابر است با : 16 مگاهرتز
Write Your Own Review
تنها کاربرانی که ثبت نام کرده اند می توانند دیدگاه خود را بنویسند. لطفا وارد شوید یا یک حساب کاربری ایجاد کنید
پرسش و پاسخ
با سلام آیا این کالا اوریجینال است یا غیراصلی است ؟ چون در بعضی سایتها به این موضوع اشاره شده. با تشکر

با سلام
این ماژول محصول کشور چین و مشابه نمونه های موجود در بازار می‌باشد.

در بعضی سایتها به این مسئله اشاره شده که این برد غیر اصلی است. این بردی که شما در سایت عرضه میکنید اصلی است یا غیراصل؟ در حقیقت تفاوت اینها در چیست؟

با سلام
این ماژول محصول کشور چین است و مشابه اغلب نمونه های موجود در بازار.
مدل اورجینال این ماژول بسیار گرون تر است اما در سایت ما هم‌اکنون موجود نیست: https://thecaferobot.com/store/arduino-mega-2560-original

با سلام. در حال حاضر کابل این قطعه موجود هست؟

با سلام
بله موجود می‌باشد:
https://thecaferobot.com/store/usb-to-usb-type-a-printer-cable-30cm

سلام وقت شما بخیر فرق این برد با مدل چینیش (با تراشه ch340) از لحاظ کیفیت و کاربرد چی هستش؟

با سلام هر دو محصول کشور چین هستند و تفاوت چندانی با هم ندارند. اختلاف قیمتی آن دو ناشی از تفاوت در آی‌سی درایور می‌باشد. که در مدل ارزان تر از آی‌سی CH340 استفاده شده.

با سلام یک سوال پیچ های مخصوصی که روی برد طراحی شده رو از کجا می شود تهیه کرد ؟

با سلام مدل پیچ آن m3 می‌باشد. از فروشگاه های مربوطه می‌توانید آن را تهیه نمائید.

با سلام ببخشید این برد را میشه با باتری 7.4 ولت راه راندازی کرد؟؟؟

با سلام بله

سلام وقت بخیر اگرچه مبدل سریال برد ATmega16U2 هست و باید بصورت اتوماتیک شناسایی بشه اما این اتفاق نمی افتد.تنهاled On روشن می شود و led 13 چشمک می زند

با سلام برای راهتمایی بیشتر با واحد فنی تماس بگیرید.

سلام. کابل این با کابل uno فرقی داره؟

با سلام. تفاوتی ندارن

سلام اردوینو مگای من که از نوع r3هست پورتش رو توی برنامه نمیخونه ولی تو پورت منیجر پورتش میاد ولی روش خطا زده چطور درستش کنم

با سلام. لطفا سوالات فنی خود را در انجمن مطرح نمایید. با تشکر

ابعاد و اندازه های این بُرد و فاصله کانکتورها چیست؟ چرا هیچ اطلاعاتی موجود نیست؟ اگر در مراجع خارجی اطلاعات اندازه ها و فاصله کانکتورها هست معرفی کنید

باسلام. این برد نسخه ی کپی برد اورجینال آردوینو مگا می باشد. https://store.arduino.cc/mega-2560-r3

آیا این محصول با کنترلر پرینتر سه بعدی - RAMPS ورژن 1.4 همخوانی دارد؟ برد استفاده شده در پرینترهای سه بعدی آردوینو مگا 2560 - Arduino Mega R3 هست؟

سلام بله دارد

سلام تمام کدهای uno روی این کار میکنه بدون تغییر ؟

سلام بله

سلام کی موجود میکنید اینو؟

سلام. در صورت مشخص بودن زمان موجود شدن کالا ، تاریخ آن در صفحه ی محصول قرار خواهد گرفت. در غیر این صورت ، زمان مشخصی برای محصول نمی توان تعیین کرد.

سلام چقدر طول میکشه تا موجود کنید این برد رو؟؟ لازم دارم تورو خدا زود تر لطفا

سلام زمان موجود شدن در صفحه ي محصول قرار خواهد گرفت.

سلام چرا مدل CH340G از این گرونتره؟ مگا برای مدل CH340G نباید درایور نصب کرد؟ مثل اردینو Uno؟ من قصد خرید دارم لطفا توضیح بدید ممنون

سلام برای سوالات فنی میتونید به انجمن سایت کافه ربات مراجعه بفرمایید و یا به لینک زیر مراجعه کنید تا بیشتر با درایور های تراشه ی CH340 برای بردهای آردیونو آشنا بشید . https://reprapchampion.com/pages/ch340g-driver-installation-for-arduino متشکرم

سلام ببخشید اینکه در مشخصاتش نوشته شده 15 تایش برای PWM استفاده می شود؛ چه فرق دیگه ای با بقیه ی پایه هایش دارد؟مثلا کاربردش با بقیه اش چه فرقی می کند

سلام یعنی اینکه 15 پایه از پایه های ورودی و خروجی این برد میتونن برای pwm هم استفاده بشن . برای بررسی بیشتر سوالتون میتونید اون رو در بخش انجمن سایت کافه ربات مطرح کنید .

با سلام گفتن که ولتاژ ورودی اگر بیش از 9 ولت باشه به برد آسیب میرسه(12ولت)برای این برد آیا صحت دارد؟

سلام آسیبی نمیرسه محدوده ولتاژ ورودی بین 6 تا 20 ولت است

برای ثبت پرسش خود، لازم است ابتدا وارد سایت شوید
خریداران این محصول، محصولات زیر را هم خریده‌اند