ماژول تشخیص گاز CO2 مدل SCD40/SCD41
[SEN-16-043]
گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا جزئیات
30 هزار تومان تخفیف اولین خرید با کد HELLO (حداقل خرید 300 هزار تومان)
موجودی: موجود نیست
کد انبار
SEN-16-043
تامین بصورت سفارشی
این کالا از چرخه تجدید موجودی کافه ربات حذف شده و فقط بصورت پیش سفارش ارائه می‌شود.
Specifications of SCD40/SCD41 CO2 Gas Sensor Module
  • CO2 Measurement Range: 400-2000 ppm
  • Accuracy: ± (40 ppm + 5%)
  • Supply Voltage Range: 2.4V - 5.5V
  • Current Consumption: <0.4 mA average @ 5V, 1 measurement/5 minutes
  • Dimensions: 13.4 x 21.6 mm
  • Interface: Digital I2C
  • Integrated Sensors: Temperature and humidity sensor
  • Pin Definitions:
    • GND: Negative input port of power supply
    • VDD: Positive input port of power supply
    • SCL: I2C clock port
    • SDA: I2C data port
How to use of SCD40/SCD41 CO2 Gas Sensor Module
  1. Power Supply: Connect the GND pin to the ground and the VDD pin to a power source within the range of 2.4V to 5.5V.